Így változnak meg a budapesti buszmegállók – Fedezze fel a szépséget utazás közben!
A JCDecaux újabb outdoor megjelenéssel támogatja a kulturális életet
Az utcamúzeum kiállítás egy olyan kezdeményezés, amely a kortárs festészetet széles körben teszi elérhetővé, a városi közösségi kultúra részévé emelve.
Madridhoz és Párizshoz hasonlóan Budapesten is létrehoztunk egy olyan utcai kiállítást, ami mindenki számára elérhető, megtekinthető. Egy kortárs képzőművészeti tárlatot csodálhatnak majd meg a járókelők, a 2000 után létrejött művekből igényesen, de mégis sokszínűen összeválogatott képgyűjteményt. – hangsúlyozza Szelei Szilárd, a JCDecaux Hungary Zrt. társ-vezérigazgatója. A kultúra támogatása egyik fontos alappillére a cégünknek, így reméljük, hogy a kortárs képzőművészetet is közelebb tudjuk hozni egy kicsit az utazó közönséghez.
Ez a kezdeményezés egy magas színvonalú válogatást mutat be a legfrissebb, 21. századi magyar művészet köréből. A 25 alkotó munkáiból összeállított plakáttárlat felvillantja a legaktuálisabb hazai festészet sokszínűségét, valamint teret ad a kortárs művészet népszerűsítésének és élményszerű megközelítésének is.
Spengler Katalin, a kiállítás egyik kurátora elmondta: „A generációkon átívelő válogatás összeállításakor két fontos szempontot vettünk figyelembe. A napjaink művészetére jellemző festészeti tendenciák sokféleségének bemutatására törekedtünk, a plakátokon megjelennek absztrakt, figuratív és poszt-digitális törekvések. Fontosnak tartottuk a generációk közötti párbeszédek, a különböző korosztályok nézőpontjainak reprezentálását is: a kiválasztott művészek között megjelennek a mesterek és a tanítványok, a beérkezett művészek, a középgeneráció és a pályakezdő, fiatal alkotók. A művek kiválasztása során kritériumnak tekintettük, hogy a 2000 után készült alkotásokat helyezzük reflektorfénybe.”
„A plakátokon bemutatott festményreprodukciók a festményeket a kiállítóterekből kiemelve az utazó közönség számára is könnyen hozzáférhetővé teszik, ezzel is felülírva a kortárs művészettel kapcsolatos, gyakran elitista sztereotípiákat. A köztereken elhelyezett műalkotások nemcsak a hétköznapi utazásokat tehetik élményszerűbbé, hanem a befogadó és a képek közötti aktív kapcsolatot is erősíthetik, amennyiben fényképezésre vagy akár selfie-k készítésére sarkallnak.” – teszi hozzá Zsikla Mónika, a kezdeményezés másik kurátora.
A projektben résztvevő művészek kiemelkedően jelentős, nemzetközi szinten is elismert alkotók. Képeiket számos hazai és külföldi múzeumi és magánygyűjtemény őrzi.
A huszonöt alkotást a Budapesten lévő busz és villamosmegállókban láthatják az érdeklődők január közepétől, de a www.kortars.jcdecaux.hu oldalon is megtekinthetők a festmények és elérhetők az információk a művészekről. A weboldalon egy szavazás keretein belül dönthet a közönség, melyik kép nyeri el legjobban a tetszésüket.
A projekt művészei:
- Bak Imre,
- Batykó Róbert,
- Bernáth Dániel,
- Birkás Ákos,
- Bukta Imre,
- Bullás József,
- Csató József,
- Fehér László,
- Gerber Pál,
- Hecker Péter,
- Káldi Katalin,
- Keresztesi Botond,
- Kicsiny Balázs,
- Király András,
- Köves Éva,
- Lakner László,
- Mátyási Péter,
- Maurer Dóra,
- Nádler István,
- Nagy Kriszta x-T,
- Nemes Márton,
- Radák Eszter,
- Roskó Gábor,
- Szinyova Gergő,
- Szűcs Attila
Forrás:
blikk.hu